Polecane książki

autor Marta & Łukasz
Polecane książki

Poniżej znajdują się książki, które polecamy. Każda z nich w jakimś stopniu wywarła na nas wpływ i z wielką chęcią możemy ją polecić Wam. Każda książka została pokrótce opisana.

Człowiek kochający książki jest bogatszy od innych. Czasem przeczytanie jakiejś książki stanowi o losie człowieka.

Ralph Waldo Emerson

1. „Embracing our selves” – Hal i Sidra Stone

Ta książka to właściwie podręcznik metody Voice Dialogue autorstwa pary terapeutów. Metoda ta zakłada, że mamy w sobie wiele podosobowości, a każda z nich ma swoje potrzeby i zdanie na temat nas. Jak je wszystkie poznać i dostrzec? Jak zaakceptować i uznać? Niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych pozycji na drodze do rozwoju osobistego. Tutaj więcej na jej temat: https://uczesane-mysli.pl/relacja-ze-soba/obejmujac-nasze-ja/

2. „Być tak naprawdę” – Marianna Gierszewska

To osobista historia życia i rozwoju do swojego autentycznego ja autorki – Marianny Gierszewskiej – aktorki, coacha kognitywnego i systemowego oraz założycielki firmy Tutti z bielizną dla stomiczek. To bardzo odważna podróż do głębi siebie, swojego cierpienia i swojej prawdy.

3. „Czuła Przewodniczka” – Natalia de Barbaro

Historia o tym w jakie role wchodzimy jako kobiety. Kim nauczono nas być – Potulną, Królową śniegu, a może Męczennicą? A może wszystkimi? Jak te role nas wikłają i jak z nich wyjść po to, by stać się… sobą. Czuła Przewodniczka to nasz wewnętrzny kompas, to ta postać, która nas prowadzi i wspiera na drodze do siebie.

4. „Rozmyślania” – Marek Aureliusz

Osobiste zapiski cesarza-filozofa utrzymane w formie medytacji i pisemnych ćwiczeń duchowych. Niesamowita inspiracja i potężna dawka głębokiej, spokojnej mądrości. Lektura obowiązkowa.

5. „Córki i ojcowie w analizie jungowskiej” – Linda Schierse Leonard

Autorka skupia się na relacji ojca i córki, analizując ją w ujęciu jungowskim. Książka naświetla najczęstsze schematy tej relacji pomagając uzyskać wgląd i zwiększyć poziom świadomości czytelnika.

6. „6 filarów poczucia własnej wartości” – Nathaniel Branden

Sztandarowe dzieło wielkiego badacza zagadnienia poczucia własnej wartości. Branden poświęcił dziesiątki lat, by przyjrzeć się kwestii samooceny i czynników, które ją kształtują. Wyodrębnił 6 filarów, które odpowiadają w największym stopniu za nasze poczucie własnej wartości. Efekty jego wieloletnich studiów znajdziecie właśnie w tej książce. A tutaj parę słów o „6 filarach…” w naszym artykule: https://uczesane-mysli.pl/polecane-ksiazki/6-filarow-poczucia-wlasnej-wartosci/

7. „Powrót z Bambuko” – Kasia Nosowska

Kasia Nosowska, znana szerszej publiczności jako piosenkarka, opisuje swoją drogę do … swojości. Czego żałuje, czego się nauczyła i czy ostatecznie znalazła siebie? Więcej o tej książce piszemy w artykule: https://uczesane-mysli.pl/polecane-filmy/a-czy-ty-wiesz-co-czujesz/

8. „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” – Stefanie Stahl

Kim są Twoje Dziecko Cienia, Dziecko Słońca i Dorosły? W jaki sposób przejmują nad Tobą kontrolę i co zrobić, by te postaci w sobie rozpoznawać oraz płynnie między nimi przechodzić? Najwięcej uwagi autorka poświęca Dziecku Cienia, które musimy w sobie odkryć i uleczyć. By żyć życie z radością potrzebujemy mieć dostęp do energii Dziecka Słońca. Czasem musimy przejść do roli Dorosłego. Więcej o książce znajdziecie tutaj: https://uczesane-mysli.pl/relacja-ze-soba/zrozumiec-wewnetrzne-dziecko/

9. „Wrota kobiecości” – Regena Thomashauer

Regena Thomashauer zabiera nas w podróż do samej istoty i esencji kobiecości. Wiedziona ideą przyjemności jako wartości nadrzędnej prowadzi czytelnika przez swoją historię oraz metody na włączenie się. Włączona kobieta to kobieta, które wie, czego pragnie i bez skrępowania po to sięga. O książce Regeny napisaliśmy artykuł, który znajdziecie tu: https://uczesane-mysli.pl/relacja-ze-soba/blask-kobiecej-sily/

10. „Wysoko wrażliwi” – Elaine N. Aron

Jedna z największych badaczek wysokiej wrażliwości – Elaine N. Aron – w bardzo naukowy, ale i przystępny sposób omawia pojęcie wysokiej wrażliwości. Jak wyglądały badania? Jakie dary niesie ze sobą wysoka wrażliwość i jak żyć z nią w pełni? Artykuł o książce jest tutaj: https://uczesane-mysli.pl/wrazliwosc/wysoko-wrazliwi/

11. „Cukry” – Dorota Kotas

„Cukry” to osobista opowieść autorki, pisarki o tym, jak wyglądało jej życie jako osoby nieheteronormatywnej i nieneurotypowej (z zespołem Aspergera). To historia walki o siebie i o swoje szczęście. Czy wygranej? Parę słów o książce tutaj: https://uczesane-mysli.pl/polecane-filmy/a-czy-ty-wiesz-co-czujesz/

12. „Dary niedoskonałości” – Brené Brown

Autorka to chyba najbardziej znana badaczka wstydu. Czym jest wstyd, w jaki sposób go doświadczamy i dlaczego? Co można ze wstydem zrobić? Jak być nieperfekcyjnym i czerpać z tego perfekcyjną radość? Bardzo, bardzo polecamy wystąpienie Brené na konferencji TED: https://www.youtube.com/watch?v=psN1DORYYV0

13. „Nie zaczęło się od ciebie” – Mark Wolynn

Mark Wolynn to psychoterapeuta specjalizujący się w psychologii traumy. W swojej książce odpowiada na kluczowe pytanie: Czy wszystkie traumy, które nosimy, są nasze? Jak łatwo się domyśleć, odpowiedź brzmi: nie. A jeśli to nie nasz ciężar, to czyj ciężar nosimy i … jak go oddać właścicielowi?

14. „44 listy ze świata płynnej nowoczesności” – Zygmunt Bauman

Książka to raport ze świata, który jest płynny, wciąż się zmienia, trudno nad nim nadążyć. Jakie są skutki życia w zglobalizowanym świecie? Jak się w tym wszystkim połapać?

15. „Wstęp do psychoanalizy” – Zygmunt Freud

Autora chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. „Wstęp do psychoanalizy” warto przeczytać choćby po to, żeby poznać kluczową koncepcję ojca psychoanalizy na temat podziału naszej struktury psychicznej na id, ego i superego, czy dowiedzieć się czym jest nieświadomość. Bez wątpienia jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto zaczyna wędrówkę w głąb siebie.

16. „Geografia myślenia” – Richard E. Nisbett

Jak myślą ludzie Wschodu, a jak Zachodu? Czy szerokość geograficzna ma wpływa na to, jak myślimy, jak analizujemy rzeczywistość i na jakie fragmenty ją dzielimy? Autor tej książki potwierdza, że tak jest i daje na potwierdzenie swojej tezy masę dowodów.

17. „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – Dale Carnegie

Autor opisuje modelowe zachowania w komunikacji z innymi. Co zrobić, by nas lubiano? Wskazówki wydają się proste, czemu więc równie łatwo o nich zapominamy? Absolutne podstawy tworzenia pozytywnych relacji w przystępnym i ciekawym wydaniu.

18. „Kazania i traktaty” – Mistrz Eckhart

Charyzmatyczny kaznodzieja, filozof i teolog. Mistyk. Jego dzieło ukazuje człowieka zafascynowanego jednością całej stworzonej rzeczywistości, przekonanego o dobroci stworzeń i pragnącego wszystko sprowadzić do jedności w Bogu.

19. „Myśl i bogać się” – Napoleon Hill

Twoje myśli kreują Twoją rzeczywistość. Autor na podstawie wielu wywiadów z ludźmi sukcesu i ludźmi, którzy sukcesu nie osiągnęli stanął za taką właśnie tezą. Jak więc myślą ludzie sukcesu? Co ich cechuje? Kluczem jest zawsze zmiana nastawienia. O tym, co dalej, dowiecie się z książki.

21. „Sztuka wojny” – Sun Tzu

Opis podejścia generałów do prowadzenia wojny poprzez różnego rodzaju taktyki, fortele, pozyskiwanie informacji, np. od szpiegów. Książka uczy jak myśleć nieszablonowo i jak wykorzystywać słabości przeciwnika. Uczy również, jak i kiedy takiej walki unikać. I nie chodzi tylko o walkę w terenie.

22. „Książę” – Machiavelli

Jak może wyglądać sposób myślenia człowieka u władzy? I jak do tego się ma moralność? Czy skuteczność i moralność idą w parze?

23. „Biblia e-biznesu 2. Nowy Testament” pod red. Macieja Dutko

Prawdziwe kompendium wiedzy na temat prowadzenia e-biznesu. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto o takim biznesie myśli lub już go prowadzi.

24. „Bogaty ojciec, biedny ojciec” – Robert Kiyosaki

Książka opisuje sposób myślenia dwóch ojców – jak myśli i działa ojciec bogaty, a jak biedny? Czego uczą swoje dzieci? I czego my możemy się z tego zestawienia dwóch postaw nauczyć?

25. „Człowiek w poszukiwaniu sensu” – Viktor E. Frankl

Autor to austriacki psychiatra i psychoterapeuta, więzień obozów koncentracyjnych. To również twórca nurtu w psychoterapii – logoterapii, czyli terapii sensu. Czy można znaleźć sens w cierpieniu? Na co mamy wpływ w obliczu cierpienia, a na co nie? I jak tę wiedzę wykorzystać, by żyć pełnią nawet mimo niesprzyjających warunków?

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Dowiedz się więcej