Jak znaleźć motywację

autor Łukasz
8091 wyświetleń
Jak znaleźć motywację

Czy to na pewno działa?

Wpisując w Internecie frazę „jak znaleźć motywację” odnajdziemy wiele odpowiedzi. Pytanie czy podane metody faktycznie są skuteczne? Moim zdaniem odpowiedź nie jest jednoznaczna, stąd mój dzisiejszy artykuł.

W pierwszej kolejności podzieliłbym metody na te krótko- i długofalowe. Krótkofalową metodą jest np. puszczanie sobie motywującej muzyki lub przemowy, co jak wiadomo działa przez chwilę. A jak coś działa przez chwilę, to na dłuższą metę niestety może okazać się nieskuteczne. Metodami długofalowymi natomiast zajmę się poniżej.

Marzenia i cele

Jedną z odpowiedzi na to jak znaleźć motywację jest mieć marzenia. Trzeba je mieć i najlepiej do tego umieć je umotywować. Mając sprecyzowane marzenia na ich kanwie budujemy matrycę celi, które planujemy (najlepiej bardzo dokładnie) w czasie. Takie podejście jest jak najbardziej ok, ale jest w tym jeden haczyk. Nie da się przecież wszystkiego zaplanować… Światem rządzi bowiem heurystyka, a nie wzór.

Heurystyka a nasze cele

Podam przykładową historię zaczerpniętą z książki pt. „Jak to rozwiązać, czyli nowoczesna heurystyka”. Człowiek znajdujący się w labiryncie chce z niego wyjść, ale nie ma mapy. Jedynym przedmiotem, który posiada jest zapalniczka. Przedmiot ten jest jego funkcją celu – czymś, co przybliża go do rozwiązania, ale nie rozwiązaniem per se. Teraz z pomocą zapalonej zapalniczki człowiek ten idzie w dowolnym kierunku, a płomień palącej się zapalniczki drga tym bardziej, im bardziej człowiek przybliża się do rozwiązania. Zaprezentowany przykład jest dość prosty, ale liczę, że rozumiesz ideę?

Chodzenie z zapalniczką jest procesem przybliżającym do wyniku. Ruch człowieka przybliża go do celu. To proces, nasze działania i próby przybliżają nas do celu. Oznacza to, że nie wystarczy w prostej linii zaplanować swoich działań i sztywno trzymać się planu. W międzyczasie bowiem może się on wielokrotnie zmienić, a i my przecież się zmieniamy, a także okoliczności i warunki zewnętrzne. By gdzieś dojść musimy iść. Podejmować próby, iść różnymi ścieżkami i wnikliwie obserwować kiedy nasz płomień zacznie drgać.

Motywacja od

Wiemy już, czego chcemy i jakie są nasze marzenia. Kolejne pytanie brzmi: Czego nie chcemy? Czego najbardziej się boimy? Strachu bowiem można użyć do najgłębszej motywacji samego siebie. Czyli najpierw możemy wykorzystać motywację od (strach), a później motywację do (przyjemność).

Przykład: Nie chcę być otyły, ponieważ jest to realna groźba dla mojego organizmu, mojej samooceny i mojego zdrowia. Moim marzeniem jest posiadanie dobrej sylwetki, a w związku z tym strategią, jaką przyjmę jest rozpoczęcie treningów oraz zmiana diety. A czym w tym przypadku będzie dla mnie motywacja od? Jest to sposób, w jaki przekażę SOBIE informację o tym marzeniu, czyli dlaczego to robię i dlaczego jest to dla mnie ważne. Nie przekazuję sobie tej informacji w formie pytania: Jakie przyjemności mnie spotkają jak to zrobię? Przekazuję ją jako pytanie: Co mnie złego spotka, jeżeli tego nie zrobię?

5 zwycięstw dziennie

5 zwycięstw dziennie

Teraz zajmiemy się motywacją do i pewną strategią, która pozwoli nam nasze cele skutecznie osiągnąć. Posłużymy się procesem, który pomaga mierzyć nasze postępy i nas za nie nagradza. Twórcą metody 5 zwycięstw dziennie jest mieszkaniec USA – Andy Frisella, natomiast na polskim rynku skutecznie tą metodę sprzedał Rafał Mazur. W skrócie metoda 5 zwycięstw polega na tym, żeby każdego dnia wieczorem wypisać sobie 5 zadań z 3 obszarów (zdrowie, biznes, duchowość). Ważne jest, aby zrobienie wszystkich 5 zadań nie zajmowało więcej niż 4h. Następnie w dniu kolejnym po kolei skreślamy zrobione zadania.

Myk polega na tym, że podchodzimy do tego jak do zabawy w grę. Nasz cel to zrobienie 5/5 zadań każdego dnia. Jeżeli osiągniemy 5/5 to przy danym dniu zapisujemy sobie duże Z – zwycięstwo (w obecnych czasach może się to źle kojarzyć, więc może być duże W – wygrana), w innym wypadku będzie to duże P – porażka. Następnie podliczamy tydzień: 6/7 wygranych dni to wygrany tydzień, 4/5 wygranych tygodni to wygrany miesiąc. Do tego metoda ta służy do wytwarzania pozytywnych nawyków. Jeżeli je wytworzysz możesz usunąć takie zadanie z listy (bo i tak będziesz już to robił). Do tego dochodzi nagradzanie się za wygrane tygodnie i miesiące. Warto pomyśleć o tym zawczasu. Dzięki tej metodzie wzrośnie nasze poczucie skuteczności, tzn. dzięki temu, że będziemy mieli zeszyt naszych zwycięstw będziemy wiedzieli, że potrafimy wygrywać. Tutaj znajdziecie rozszerzenie do opisu metody 5 zwycięstw – https://zenjaskiniowca.pl/jak-wyrobic-nawyk-wygrywania. A tu możecie za darmo pobrać naszego Workbooka Myśl i działaj, czyli 4 tygodnie pracy z metodą 5 zwycięstw, wspartą dwoma pytaniami budującymi świadomość dziennie.

6 filarów poczucia własnej wartości w motywacji

6 filarów poczucia własnej wartości

Opisane metody są istotne, ale jest jeszcze jeden czynnik, który ma ogromny wpływ na naszą motywację. Jest nim nasz wewnętrzny kompas/kręgosłup, czyli to, kim jesteśmy i jak postrzegamy siebie. Jeżeli nasze marzenie jest zakotwiczone w poczuciu własnej wartości to stanie się ono naszą inspiracją, a nie jakimś działaniem, do którego za każdym razem na nowo trzeba się motywować. Pracując ze swoimi przekonaniami i relacją ze sobą jesteśmy w stanie nadać naszym celom nowy, wewnętrzny pęd i zasilić je całą mocą, którą w sobie mamy. Tak długo, jak wierzymy w siebie, jesteśmy w stanie wierzyć w nasze marzenia. Wtedy to, w co wierzymy ma szansę zrobić ten, w którego wierzymy – czyli my sami. O książce Nathaniela Brandena pt. „6 filarów poczucia własnej wartości” pisaliśmy tutaj: https://uczesane-mysli.pl/polecane-ksiazki/6-filarow-poczucia-wlasnej-wartosci/.

Dobry sen

Na koniec polecam dobry sen. Dobry, czyli jaki? Taki, który daje wypoczynek, a jego ilość jest dostosowana do wieku oraz naszych indywidualnych potrzeb i aktualnego stanu zdrowia. Sen jest ważny z wielu powodów, lecz w kontekście motywacji należy wspomnieć, że m.in. dzięki niemu mamy zwiększoną jasność umysłu. A to pomoże nam  znacznie ostrzej widzieć i czuć płomień naszej wewnętrznej zapalniczki.

Jeśli te metody są dla Ciebie przydatne – napisz nam w komentarzu. A może masz inne, którymi chcesz się podzielić? Zapraszamy do komentowania.

Powiązane artykuły

Leave a Comment

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

2 komentarze

Czym jest kompleks niższości i jak sobie z nim radzić? | Uczesane myśli 10 stycznia 2023 - 15:57

[…] Ucz się nowych rzeczy. Nowe umiejętności i osiągnięcia mogą pomóc Ci poczuć się lepiej w swojej skórze. Spróbuj czegoś nowego, co Cię zainteresuje i zobacz, jakie efekty przyniesie Twoja praca. Jak się do tego lepiej zmotywować? Przeczytaj nasz artykuł o motywacji. […]

Reply
Workbook Myśl i działaj | Uczesane myśli 11 listopada 2023 - 17:26

[…] Do wykonania zadań podchodzimy jak do zabawy w grę. Nasz cel to zrobienie 5/5 zadań każdego dnia. Jeżeli osiągniesz wynik 5/5 – kolorujesz/zaznaczasz trofeum. 6/7 wygranych dni to wygrany tydzień. Jako że nasz Workbook przeznaczony jest na 28 dni – uznajemy, że 4/4 wygrane tygodnie to wygrany miesiąc. Po każdym tygodniu i na samym końcu znajdziesz małe podsumowanie – liczysz trofea i, jeśli chcesz, przyznajesz sobie nagrodę. Oprócz ćwiczenia dobrych nawyków metoda pomaga nam zwiększać swoje poczucie skuteczności. Dzięki temu, że będziemy mieli zeszyt naszych zwycięstw będziemy wiedzieli, że potrafimy wygrywać. O metodzie 5 zwycięstw oraz o motywacji piszemy też tutaj. […]

Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Dowiedz się więcej