Filozofia życiowa jako nasz kompas w drodze przez życie

autor Marta & Łukasz
5220 wyświetleń
Filozofia życiowa

Filozofia życiowa – czym ona jest?

Stoicyzm, obiektywizm, a może… good enough? Czym jest filozofia życiowa, czy faktycznie sami ją wybieramy i jak manifestuje się w naszym życiu?

Jeśli próbujesz żyć bez filozofii życiowej, musisz każdego dnia improwizować.
William B. Irvine, profesor filozofii Wright State University

Odkrywanie swojej filozofii życiowej

Odkrywanie swojej filozofii życiowej wymaga pójścia w głąb, wbrew intuicyjnemu parciu do przodu. Czasem wymaga zrobienia dwóch kroków w tył. Taki kierunek pozwala na wzięcie głębszego oddechu, zatrzymanie i posłuchanie siebie. Zadawanie pytań i nasłuchiwanie odpowiedzi z wnętrza w przeciwieństwie do oczekiwania ich z zewnątrz buduje wewnątrzsterowność. A ponieważ wymaga to wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje – umacnia niezależność. Nauka słuchania i ufania sobie pomaga przeżyć życie w zgodzie z własnymi oczekiwaniami. Czym więc jest filozofia życiowa i jak na nas wpływa? Poniżej przedstawiamy pewien ciąg myślowy dotyczący tego tematu. Jest to forma szkicu i luźnego wstępu do samodzielnych rozważań i pracy.

Z czego składa się życie? Życie składa się z małych, codziennych wyborów i decyzji. Te decyzje są wynikiem pewnych motywacji i przekonań. Te z kolei mogą być uświadomione lub nie. Całość motywacji i wewnętrznego systemu przekonań składa się na filozofię życiową. 

Filozofia ta może być nazwana lub nie. Może przyjąć dowolną strukturę. Może być sumą przypadkowych elementów z innych nazwanych systemów. Determinuje ona nasze myśli, emocje, działania. Gdy postępujemy niezgodnie z nią, czujemy sprzeczność. 

Filozofię życiową możemy świadomie wybrać sami lub przyjąć ją z otoczenia. Otoczenie może być rozumiane jako kultura, religia, rodzina, środowisko, technologia, historia. Przykładowe elementy filozofii z otoczenia to filozofia konsumpcjonizmu, określony lifestyle, ekologia, dieta. 

Możemy przyjąć świadomie któryś z powstałych już systemów filozoficznych lub stworzyć własny, indywidualny system, jak uczyniła to Ayn Rand.

W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że fundamentalnie nie zgadzam się ze wszystkimi istniejącymi systemami filozoficznymi – w szczególności z ich moralnymi zaleceniami. I dlatego stworzyłam system własny (…).
Ayn Rand, twórczyni filozofii obiektywizmu

Nasz wewnętrzny kompas

Przyjęcie danego systemu skutkuje tym, że od teraz stajemy się odpowiedzialni przede wszystkim sami przed sobą za bycie spójnymi z nim. Również inne osoby będą rozliczać nas z życia w zgodzie z deklarowanym systemem. Inni mogą w swojej ocenie opierać się na tym, co sami mówimy lub na tym, jak oni rozumieją dany system widniejący pod konkretną nazwą. Nadają nam w głowie odpowiednią etykietę, często nie aktualizując jej przez lata, mimo że my możemy parokrotnie zmienić własne zasady.

(…) uszanowanie dla naszego minionego czynu czy słowa, ze względu na to, iż oczy naszych bliźnich nie mają innych danych do wykreślenia naszej orbity prócz naszych czynów minionych, a my wzdrygamy się przed sprawieniem im zawodu.
Ralph W. Emerson

Dany system, nawet nazwany, może być w różny sposób interpretowany. Dwie osoby, które twierdzą, że ich filozofią życiową jest ten sam system mogą w zupełnie inny sposób go rozumieć, a co za tym idzie inaczej manifestować go w życiu. Możemy się również spotkać z oczekiwaniami, że trzeba postępować zgodnie z jakąś filozofią, bo to jedyna słuszna.

Filozofię życiową możemy potraktować jako formę strategii życiowej, na której się opieramy i do której się odwołujemy. Warto w związku z tym zadać sobie parę pytań odnośnie własnej, nazwanej lub nie, filozofii życiowej jako wstęp do dalszych rozważań.

Jaka jest moja filozofia życiowa i dokąd mnie prowadzi?

Czy osoby, którymi się otaczam mają podobną filozofię, a jeśli nie, to jak odnoszą się do mojej filozofii?

Poniżej przedstawiamy 3 sposoby mogące pomóc w odkrywaniu swojej filozofii życiowej.

Analiza wyborów i obecnej sytuacji

W tym sposobie wychodzimy od szczegółu do ogółu. Odkrywamy motywacje poszczególnych działań, co prowadzi nas do ogólnych prawideł i nadrzędnych przekonań. 

Czemu robię to, co robię? Z czego to wynika? Czy żyję w zgodzie ze sobą? Gdzie czuję sprzeczność i wątpliwości?

Metoda prób i błędów

Ten sposób polega na testowaniu założeń różnych filozofii w praktyce. To prowadzi do odpowiedzi na pytania: Czy taka filozofia dla mnie działa? Co na tym zyskuję?

Wyjście od filozofii

W tej metodzie wychodzimy od ogółu. Próbujemy znaleźć pewne ogólne prawidła, którymi się kierujemy w życiu, opracowujemy swoje wartości i priorytety poprzez życie świadome oraz ustalamy jaka filozofia do tego pasuje i czy jakakolwiek już istniejąca. Jeśli nie – tworzymy system oparty na naszych indywidualnych wartościach.

Co jest dla mnie ważne i jakie są moje wartości? Co mnie motywuje? Do czego dążę?

Filozofię życiową można rozrysować w formie schematu traktując jej filary jako punkty startowe tzw. drzewa decyzyjnego. Poniżej prezentujemy przykładowy ogólny schemat filozofii życiowej, a Was zachęcamy także do stworzenia własnego.

Filozofia życiowa
Filozofia życiowa – schemat drzewa decyzyjnego; źródło: opracowanie własne
Filar Relacje
Przykładowa konstrukcja filaru Relacje; źródło: opracowanie własne

A Ty jaką masz filozofię życiową? Kiedy ją odkryłeś i co wpłynęło na Twój wybór?

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Dowiedz się więcej