Bądź niezbędnym aktywem

autor Łukasz
5211 wyświetleń
inwestowanie w siebie

Kryzys a inwestowanie w siebie

Rok 2020 od samego początku jawił się jako rok kryzysów, zarówno zdrowotnych, jak i gospodarczych. Obecna sytuacja odzwierciedla sedno jednego i drugiego. Będąc w samym centrum kryzysowych wydarzeń możemy zadać sobie pytania: Czy można było to przewidzieć albo chociaż z wyprzedzeniem się na to przygotować? Czy istnieją strategie, dzięki którym możemy określić fazę cyklu gospodarczego i kierując się nimi zabezpieczyć się na wypadek zapaści? Powyższe pytania skłoniły mnie do tego, by rozważyć temat: czym jest inwestowanie w siebie.

Wpis postanowiłem podzielić na dwie części. Pierwsza jest bardziej teoretyczna, opisuję w niej wskaźniki cykli gospodarczych wraz z ich interpretacją. Druga część powstała w formie opisu procesu myślowego dotyczącego zabezpieczenia się na wypadek kryzysu.

Kryzys nie jest końcem świata. Kryzys właściwie jest początkiem nowego świata. Rodzi on okazje dla odpowiednio przygotowanych jednostek, które potrafią je dostrzec. W kryzysie gospodarczym zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników wygrywają ci najbardziej innowacyjni i najlepiej zorganizowani. Słowem, w kapitalizmie kryzys ma funkcję oczyszczającą, tzn. usuwane są skostniałe podmioty. Na ich miejsce pojawiają się zaś podmioty nowatorskie, które efektywniej wykorzystają dostępne zasoby. W związku z tym ważne jest, aby umieć określić czy zbliżamy się do kryzysu.

Wskaźniki cykli gospodarczych

Poniżej zamieszczam niektóre wskaźniki makroekonomiczne pomagające określić, czy zbliżamy się do fazy recesji w cyklach koniunkturalnych.

Kapitalizacja giełdy dla indeksu Wilshire 5000 do PKB USA

  • Kapitalizacja giełdy do PKB kraju to łączna wartość wszystkich akcji notowanych na giełdzie w danym kraju dzielona przez wielkość jego gospodarki. Wskaźnik ten jest istotny, ponieważ zmiany na rynku akcji są znacznie szybsze niż w realnej gospodarce. Gospodarka rozwija się w tempie 1-3% na rok. Ceny akcji w czasie hossy mogą natomiast rosnąć o 20% lub więcej rok do roku. Przy tym wskaźniku trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż nadaje się on świetnie do analizy w konkretnym kraju na tle jego danych historycznych. Porównywanie krajów opisywanym wskaźnikiem może być nietrafne z uwagi na fakt innego rozwoju giełdy w każdym z nich. Poniżej zamieszczony jest wykres prezentujący kapitalizację giełdy dla indeksu rynkowego Wilshire 5000 do PKB USA w okresie od 01.12.1970r. do 31.08.2020r.
Źródło: https://www.longtermtrends.net/market-cap-to-gdp/

Z powyższego wykresu wynika, iż giełda w USA jest przewartościowana względem siły gospodarki USA. Przebiliśmy obecnie punkt bańki „dotcomów” z roku 2000.

Wartość aktywów finansowych do dochodu netto w USA

  • Wartość aktywów finansowych do dochodu netto gospodarstw domowych to uśredniona wartość aktywów gospodarstwa domowego (akcje, udziały w funduszach inwestycyjnych, nieruchomości pomniejszone o wartość kredytu hipotecznego pozostałego do spłaty) podzielona przez dochody po opodatkowaniu. Dochody netto przeciętnego gospodarstwa są w miarę stabilne w ciągu roku, podczas gdy wartości aktywów finansowych w ciągu roku mogą się mocno zmienić. Wskaźnik ten działa podobnie do powyższego – silnie zmienne aktywa finansowe dzielone są przez coś „stałego” i to informuje nas, czy zbliżamy się do recesji gospodarczej. Poniższy wykres wartości aktywów finansowych do dochodu netto gospodarstw domowych w USA przedstawia okres od I kwartału 1960r. do I kwartału roku 2020.
Źródło: https://fred.stlouisfed.org/graph/?graph_id=307643

Z powyższego wykresu można wnioskować, iż wartość aktywów finansowych jest prawie 600% większa od dochodów netto gospodarstw domowych w USA.

Margin debt do PKB USA

  • Margin debt do PKB kraju pokazuje jak duży kredyt zaciągnęli inwestorzy w celu zakupu akcji w relacji do PKB kraju. Im większy optymizm na giełdzie, tym wyższe ceny akcji i tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną zaciągnięte kredyty u brokera na zakup akcji. Poniższy wykres Margin debt do PKB USA prezentuje okres od 01.01.1997r. do 01.06.2020r.
Źródło: https://www.gurufocus.com/economic_indicators/4266/finra-investor-margin-debt-relative-to-gdp

Jak widać z powyższego wykresu kredyty u brokera zaciągane są przed recesją, w tzw. fazie manii panującej na giełdzie. Każdy chce się szybko wzbogacić, pompując tym samym bańkę spekulacyjną. Ludzie w tym czasie uważają, że jak coś rosło przez dłuższy czas to już będzie rosło zawsze.

Jak możesz stać się niezbędnym aktywem?

Badanie cykli gospodarczych pomaga w przybliżeniu zorientować się, w której ich fazie obecnie się znajdujemy. Recesja gospodarcza ma ogromny wpływ szczególnie na łatwo wymienialne podmioty na rynku, więc odpowiednie przygotowanie się jest niezwykle ważne. Warto określić swój zawód / profil działalności w taki sposób, żeby dawał on duże pole do zdobywania nowych kompetencji. Stawiając na inwestowanie w siebie zmniejszasz prawdopodobieństwo utraty źródła dochodów. Również odpowiednia dywersyfikacja tych źródeł pozwala na zabezpieczenie swojej sytuacji finansowej.

Cykle gospodarcze warto znać, jeżeli chcesz zostać lub jesteś przedsiębiorcą, gdyż uczą, że nie zawsze to, co działało w fazie ożywienia i przegrzania gospodarki będzie działać także w recesji. Po niej duża część przedsiębiorstw zarządzanych nieefektywnie upadnie, tworząc miejsce dla tych zarządzanych efektywnie i/lub bardziej innowacyjnych.

Twój projekt

Aby dobrze się przygotować do recesji w pierwszej kolejności trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie można stać w miejscu, gdyż jest to równoznaczne z cofaniem się. Nie można dać się zamknąć w strefie komfortu. Nie jest ważne, czy jesteś pracownikiem, czy przedsiębiorcą – inwestowanie w siebie oraz rozwój kompetencji swoich i/lub firmy jest w Twoim interesie. Każdy powinien mieć swój projekt, za pomocą którego zdobywa pieniądze. Jeżeli jest to Twoja praca, to myśl o tym, jak możesz ją usprawnić i jakie dodatkowe kompetencje należy zdobyć, aby to osiągnąć.

Kluczowym słowem jest odpowiedzialność. Jeżeli jesteś pracownikiem, to nie Twój szef jest odpowiedzialny za zdobywanie przez Ciebie nowych kompetencji, tylko Ty sam. To samo dotyczy przedsiębiorcy – to nie jest wina konsumentów, że nie kupują Twojego produktu, tylko tego, że produkt jest źle do nich dopasowany.

Pasywny dochód

Następnie KAŻDY powinien myśleć jak zarabiać poprzez pasywny dochód. Da on Tobie większe bezpieczeństwo, lecz jednocześnie oznacza, iż potrzebujesz dowiedzieć się, jak go zdobywać. Innymi słowy, potrzebujesz kursów, książek oraz praktyki. Wynika z tego, iż przy dochodzie aktywnym i pasywnym potrzebujesz się uczyć nowych umiejętności, czyli musisz iść w kierunku swojego celu poprzez ciągły rozwój, gdzie każda porcja nowej wiedzy jest kolejnym krokiem do niego prowadzącym.

Dywersyfikacja

Bardzo istotna jest także dywersyfikacja umiejętności. By do niej dążyć myśl o celu i na bieżąco zadawaj sobie pytania: do jakiego celu prowadzą moje działania? Twoje know-how ma być odpowiednią fortecą – będzie Cię chroniło przed przeciwnościami losu i innymi niekorzystnymi czynnikami. Przykładowo dla pracownika biurowego najprostszą inwestycją będzie zrobienie kursu z platformy internetowej. Jak, będąc nim, to zrobić? Wpisz w wyszukiwarkę temat kursu, który Cię interesuje, zainwestuj i go przerób. Nie pozwól sobie na bycie zbędnym aktywem. Bądź niezbędnym, potrzebnym aktywem w firmie lub na rynku. Możesz to osiągnąć poprzez ciągłe inwestowanie w siebie.

Przygotuj się na kryzys

Jeśli już od jakiegoś czasu jesteś na rynku, to wiedz, że w końcu nastąpi kryzys i zacznij się do niego szykować już teraz. Kryzysy były zawsze i nic nie wskazuje na to, że się skończą. Nie warto fiksować na nich swojej uwagi czyniąc siebie bezsilnym. Umiejętnie się zabezpiecz odpowiedzialnie prowadząc celowe działania. Patrząc na powyższe wykresy makroekonomiczne można dojść do wniosku, że kryzys już na nas spogląda. Nie warto więc marnować swojego czasu, tylko zacząć wzmacniać swoją twierdzę poprzez bezkompromisowe inwestowanie w siebie. Więcej o zarządzaniu sobą w kryzysie znajdziecie w innym naszym artykule: https://uczesane-mysli.pl/relacja-ze-soba/zarzadzanie-soba-w-kryzysie/.

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

1 comment

Umiejętności życiowe | Uczesane myśli 16 lutego 2023 - 20:17

[…] Znajomość ekonomii jest ważna, ponieważ uczy nas, jak wydawać pieniądze i jak inwestować w przyszłość. Pozwala także lepiej zrozumieć funkcjonowanie rynku i decyzje podejmowane przez rządy i instytucje finansowe. A to, że stan finansów wpływa na jakość życia jest sprawą bezdyskusyjną. O tym jak stać się niezbędnym aktywem pisaliśmy tutaj. […]

Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Dowiedz się więcej